SAĞLIK

 

ŞEKER ORANI DÜŞÜK OLAN MEYVE VE SEBZELER

 

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

Kan dolaşım sisteminde yüksek düzeyde glikoz (şeker) yapılanması ile görülen kronik bir hastalık olan diyabet oldukça yaygın olan ve insan sağlığı ve hayatını tehlikeye atan çok önemli bir hastalıktır. Tüketilen besinler, diyabetin en önemli sebepleri arasında yer alır.

Meyve ve sebzeler, sağlığımızı korumada oldukça önemli olan bileşenlere sahiptir. Şimdi, çok az şeker içeren ve vücudun kan şeker seviyesini korumaya yardımcı olan sebze ve meyveleri hep birlikte öğrenelim.

 

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

 

Brokoli

Lahanagiller familyasından, küçük yeşil yumrular hâlinde olan haşlanarak yemeği hazırlanan insan sağlığı için önemli bir sebzedir. Çok az yağ ve şeker içeren brokoli, aynı zamanda iyi bir lif ve protein kaynağıdır. Demir, kalsiyum, potasyum, selenyum ve magnezyumun yanı sıra A, C, E, K vitaminleri ve folik asit ile B vitamini bakımından da çok zengin bileşenler içerir. Şeker oranı çok düşük olan sebzeler arasında yer alır.

 

Avokado

Çiçekli bitkiler sınıfından defnegiller familyasına ait olan ağacın meyvelerinin adıdır. Zengin lif oranı ve antioksidan içeriği sayesinde vücudun savunma kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça yardımcı olur. Avokado, şeker oranı çok düşük olan meyveler arasında yer alır. Potasyum, bakır gibi mineraller bakımından da çok zengin bileşenler içerir. Vücudun açlık salgısını bastırarak vücudu tok tutmada önemli oranda yardımcı olur.

Kivi

Vitamin deposu olarak da bilinen kivi, tropikal bir meyve türüdür. Şeker oranı düşük olan meyveler arasında yer alır. Bir kivide ortalama olarak 6 gram şeker bulunur.

 

Greyfurt

C vitamini bakımından oldukça zengin olan içeriklere sahip olan greyfurt, kış aylarında tüketimi yaygın olan meyveler arasında yer alır. Zengin antioksidan içeriği sayesinde soğuk algınlığı ve öksürüğü gidermede de önemli oranda yardımcı olur. Şeker oranı çok düşük olan meyveler arasında yer alır.

Ahududu

Gülgiller familyasından olup tatlı meyveler veren önemli bir bitki türüdür. Lif açısından oldukça zengin olduğu için vücudu tok tutar. İyi bir antioksidan kaynağı olan ahududu, vücudun toksinlerden arındırılmasına da önemli oranda yardımcı olur. Çok düşük şeker içeren meyveler arasında da yer alır.

 

Beyaz Lahana

Sonbahar ve kış sebzesi olarak yetiştirilen aynı zamanda yaprakları olan bir lahana türüdür. Manganez, çinko, sodyum, selenyum, kalsiyum demir gibi mineraller bakımından çok zengin bileşenler içerir. C, E, B, K vitaminleri bakımından da çok zengindir. Çok az yağ içeriğine de sahiptir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde çok önemli faydalar sağlar. Beyaz lahana, çok güçlü bir antioksidan kaynağı olup şeker oranı düşük olan sebzeler arasında da yer alır.

Brüksel Lahanası

Turpgillerden küçük yumru şeklinde ve kalınca kat kat yaprakları olan önemli bir sebze türüdür. Anti-kanserojen özellikleri ile de ön olana çıkar. Brüksel lahanası diğer ismi ile Frenk lahanası şeker oranı düşük sebzeler arasında yer alır. Hiç yağ içermediği için kilo kontrolü anlamında insan sağlığına çok önemli faydalar sağlar.

Marul

Marul, papatyagiller ailesinden geniş yeşil yapraklı olan bir sebzedir. Manganez, demir A, C, D, E ve K vitaminleri bakımından da çok zengin bileşenler içerir. İyi bir lif kaynağı olan marul, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde çok önemli faydalar sağlar. Dört mevsim tüketilebilen ve bilhassa salatalarda kullanılan marul, şeker oranı oldukça düşük olan sebzeler arsında yer alır.

 

Karnabahar

Turpgillerden olan karnabahar, lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir önemli bir bitki türüdür. C vitamini bakımından oldukça zengin olan bileşenler içerir. Bol lifli karnabahar, şeker oranı düşük olan sebzeler arasında da yer alır.

 

Domates

Patlıcangiller ailesinden otsu olan bitki türüdür. Aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağıdır. A, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin olan içeriklere sahiptir. Şeker oranı en düşük olan besin kaynakları arasında yer alır. Domates, ayrıca çok düşük kalori içeriği ile de ön plana çıkar.

 

Çilek

Gülgiller familyasında yer alan çok önemli bir bitki türüdür. Çilek, aynı zamanda zengin lif ve antioksidan kaynağıdır. Bol miktarda da C vitamini içerir. En sevilen yaz meyveleri arasında yer alan çilek, şeker oranı çok düşük olan meyveler arasında yer alır.

 

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: