SAĞLIK

 

TEMİZ HAVANIN FAYDALARI

 

Temiz Havanın Faydaları

Modernizm, maalesef bireyi içeri tıkamış birçok kişi zamanının büyük bir kısmını kapalı mekânlarda klimalı ofislerde geçirmektedir. Bu da kişileri temiz hava ve ortamlardan uzaklaştırmaktadır. Daha çok ileriki yaşlarda birçok sağlık sorununa neden olan kirli havadan kendimizi arındırmamız gerekir.

Temiz hava vücuda çok önemli faydalar sağlayıp uzun ve sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Temiz havada %20-21 oranında oksijen bulunur. Sağlıklı olabilmek için her fırsatta açık havada gezmek gerekir.

Yaşanılan ortamın ve solunan havanın belirli bir konforda bir karışım sunması temiz hava olarak adlandırılır. Bileşeninde insan sağlığı için havada asılı katı veya sıvı maddelerin mikroskobik parçacıkları olup en tehlikeli hava kirliliği olarak adlandırılan partikül veya zararlı gaz içermeyen havadır. Temiz hava, astım başta olmak üzere kanser, akciğer yaralanmaları, beyin ve sinir hasarlarının önüne geçmede oldukça yardımcı olur.

 

Temiz Havanın  İnsan Sağlığına Olan Faydaları

 

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Temiz hava, kişilerde hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları etkili bir şekilde yok eden bağışıklık sistemini güçlendirir. Bakteri ve mikroplara karşı vücudu dirençli bir şekilde tutar. 

Lökositler olarak da adlandırılan bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin önemli oranda artmasını sağlar. Böylece vücudu istila eden bakterilere, virüs ve mikroplara saldırarak vücudu enfeksiyonlara karşı savaşır.

2. Akciğerlerin Temiz Kalmasını Sağlar

Temiz hava, temel görevi havada yer alan oksijeni almak ve vücutta kullanmak sureti ile daha sonra bunu karbondioksit şeklinde vücuttan atmak olan akciğerlerin temiz kalmasını sağlar. Vücut, her nefes alma esnasında oksijen ile dolduğu için temiz hava akciğerler için oldukça önem taşır. Akciğerler, her nefes alımında vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Hücrelerin daha fazla oksijen almasına da önemli oranda yardımcı olur.

 

3. Sindirim Sistemini Düzenler

Temiz hava, yenilen besinlerin çeşitli enzimler ile eritilerek, parçalanarak, incebağırsakta emilebilir, kana karışabilir duruma gelmesi için uğradıkları fiziksel ve kimyasal değişikliklerin tümü olarak adlandırılan sindirim sistemi üzerinde çok olumlu etkiler oluşturur. Yiyecekleri daha etkili şekilde sindirmemize de yardımcı olur. Yemekten sonra temiz havada bir süre kalmak vücuda çok önemli faydalar sağlar.

 

4. Vücudu Zinde Tutup Vücuda Enerji Sağlar

Temiz hava, vücudumuza canlılık katar. Yorgunluk, uyuşukluk, kayıtsızlık olarak da adlandırılan fiziksel veya zihinsel halsizliğin giderilmesinde de yardımcı olur. Özellikle kapalı mekânlarda oluşan baş ağrılarının giderilmesi için havası temiz olan açık alanlarda bol bol oksijen almak gerekir.

 

5. Mutlu Olmamızı Sağlar

Temiz hava; insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotoninin de önemli oranda artmasını sağlar. Yorgunluk ve stresli durumun ortadan kalkmasına neden olur. Sıkılgan ve depresif ruh halini de ortadan kaldırır.

 

6. Daha İyi Düşünmemizi Sağlar

Temiz hava ile beyin daha fazla oksijen aldığı için daha iyi düşünmemize de yardımcı olur. Dikkat kontrolü olarak adlandırılan kişilerin daha iyi konsantre olmalarına ve zihinsel anlamda odaklanmaya çok önemli faydalar sağlar. Çevre kirliliğinin hafıza zayıflamalarında çok önemli olduğu da bilinmektedir. Dolayısıyla güçlü ve etkili bir hafıza için temiz hava şarttır. Daha fazla oksijen her zaman için daha fazla konsantrasyon anlamına da gelir.

 

7. Vücut Organlarının Yaşlanmasını Geciktirir

Temiz hava almak, vücut organlarının fonksiyonlarını yerine getirmede, kronik bronşit, astım gibi solunum yolları rahatsızlıklarını önlemede oldukça etkilidir. Temiz hava, hücrelerin yenilenmesini sağlayarak organların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmelerine de yardımcı olur.

 

Temiz Hava Solumak İçin Ne Yapmalıyız?

  • Dışarıda bol bol vakit harcayın.

  • Tatilinizi ormanlık olan alanlarda geçirin.

  • Kan dolamını hızlandırıp vücuda oksijen taşıyan egzersizi asla ihmal etmeyin. Egzersizi bir yaşam biçimi haline dönüştürün.

  • Kişinin herhangi bir tehdit ile fiziksel ve duygusal olarak başa çıkamaması nedeniyle oluşan ve kişinin günlük hayatını oldukça olumsuz bir şekilde etkileyen gerilimli bir süreç olan stresi azaltan çam ağaçlarının olduğu yerlerde bol bol dinlenin. Çam ağaçlarının kokusunu olabildiği kadar içinize çekin.

  • Taze kesilmiş çim kokusu vücudun zindeliğini her zaman artırır. Bu çim kokusundan kendinizi asla mahrum bırakmayın.

  • Vücudun bol bol temiz hava alması için ormanlık alanlarda düzenli olarak bol bol yürüyüş yapın.

  • Havadaki kirliliği azalttığı ve oksijeni artırdığı için bol bol ve sürekli olarak ağaç dikin.

  • Yürüyüşleri araç trafiğinin olmadığı veya çok daha az olduğu yerlerde yapın. Böylece en zararlı hava kirletici olan partiküllerden de uzak kalmış olursunuz.

  • Ortamda çok daha sağlıklı bir havanın oluşması için ev ve iş yerinizde bitkiler bırakın.

  • Düzenli aralıklarla güneş ışınlarından faydalanmaya özen gösterin.


 

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: