SAĞLIK

 

TURŞU SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

 

Daha çok kırsal bölgelerde turşu kurmak amacıyla çeşitli sebze ve meyvelerin salamura adı verilen tuzlu, asitli çözeltide belli bir süre bekletilerek uzun süre saklanabilecek hale getirilmesine denir. Eskiden toprak kaplar içinde yapılan ve saklanan turşu suyu, günümüzde daha çok plastiklerde ve cam kavanozlarda yapılır. Genellikle sonbaharda yapılan ve daha çok kışın tüketilen turşu suyu, vücut için adeta bulunmaz bir şifa kaynağıdır.

Türk kültürünün vazgeçilmez alışkanlığı olan turşu, C vitamini bakımından oldukça zengin olan bileşenler içerir. Vücut için çok faydalı bakterilere sahiptir. Turşu suyu, kolesterolü dengeleyip bağırsak fonksiyonlarını önemli oranda düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı etkili bir direnç oluşturur. Sindirim sisteminin de düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Mide bulantısı, ekşimesini ve ağrısını da giderir.

En doğal antibiyotikler arasında gösterilen turşu suyu, rahatsız edici bir durum olan ağız kokusunu giderip ferah bir nefese sahip olmamızı sağlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu probiyotiği de karşılar. Kısacası turşu suyunun vücut için çok fazla ve inanılmaz faydaları vardır.

Turşu suyu ayrıca bozulmak üzere olan sebzelerin çürümesini de önler. Bozulmakta olan sebzeler turşu suyuna bastırıldığı zaman bunlar yeniden canlanır. Yine kararmış bakır kaplar da turşu suyuna batırıldığı zaman bu kaplar tertemiz olur. Kararan yerlerden hiçbir eser kalmaz.

Turşu Suyunun Başlıca Önemli Faydaları Şunlardır:

Turşu Suyu Vücudun Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Turşu suyu, hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını oluşturan, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sistemini önemli oranda güçlendirir. Özellikle kış aylarında daha çok hastalandığımız için turşu suyu bu zaman diliminde can simidi gibi gelir. Turşu suyunun içerisindeki C ve E vitaminleri ve bileşenindeki güçlü antioksidanlar bağışıklık sistemini iyice güçlendirir. Böylece vücudu mikroplardan da korur.

 

Turşu Suyu Hazımsızlığı Giderir

Turşu suyu, çoğunlukla yemekten sonra ortaya çıkan bazen enfeksiyon ve bazı ilaçlardan da kaynaklanan karnın üst bölgesinde oluşan ağrı ve şişkinlik olan hazımsızlığı tıbbi terimle dispepsiyi etkili bir şekilde gidermede yardımcı olur. İçerisinde yer alan yüksek lif oranı sayesinde sindirim sitemi için çok önemli faydalar sağlar. Hazımsızlık problemini çok yaygın bir şekilde yaşayanların turşu suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

  

Turşu Suyu Kabızlığı Giderir

Turşu suyu, içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu ortaya çıkan olumsuzluğu giderir. Besinlerin sindirim sisteminde normalden daha yavaş hareket etmesini de önler. Böylece bağırsaklardan daha fazla sıvının emilmesine sebep olan kabızlığı giderir. Özellikle lahana turşusu, bağırsakları yumuşatmak konusunda çok etkili ve önemli bazı bileşenler içerir. Kabızlık problemi olanların bol bol tüketmeleri tavsiye edilir.

Turşu Suyu Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Turşu suyu, metabolizmayı çalıştırarak kilo vermek isteyenlere de yardımcı olur. Vücutta oluşacak yağ birikimine izin vermez. Turşu suyu, bol miktarda asetik asit de içerir. Asetik asit, vücutta mevcut olan yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmanın çok daha hızı çalışmasını sağlayan turşu suyu böylelikle kilo vermeye de etkili bir şekilde yardımcı olur. İştah baskılayıcı özelliği ile de kişiyi oldukça tok tutar. Bağırsaklardaki toksinleri uzaklaştırarak hızlı sindirimi de sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek de kilo vermeyi oldukça hızlandırır.

 

Turşu Suyu Vücut İçin Gerekli Mineraller İçerir

Turşu ve turşu suyu magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, çinko gibi insan vücudunun yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için çok gerekli olan mineralleri bol miktarda içerir. Meyve ve sebzeye de bir alternatif olarak ön plana çıkar. Sağlıklı bir yaşam amacıyla günlük bir miktar sebze ve meyve tüketmemiz önerilir. Turşu suyunu tüketerek vücut için ihtiyaç olan minerallerin bir kısmını buradan almak her zaman mümkündür.

 

Turşu Suyu Kas Ağrılarını Giderir, Kas Kasılmalarını Önler

Turşu suyu, ağır spor yapma, yaralanma, zorlanma, tökezleme neticesinde ortaya çıkan kas ağrılarını önemli oranda giderir. Kas dokusunda bulunan aktin ve miyozin arasındaki çapraz köprülerin kullanılması ile gerginlik oluşması olan kas kasılmasını diğer ismiyle kontraksiyonu da giderir. Turşu suyu, içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde eklem ağrılarını azaltır. Vücudun kas yapılarını da onarır. Sporcular tarafından çok fazla tüketilmeleri özellikle tavsiye edilir.

Turşu Suyu Vücudun Sıvı Kaybını Giderir

Böbreklerin çalışmasını iyileştiren, vücuttaki toksinleri önleyen, metabolizmayı harekete geçiren, kabızlığı önleyip bağırsak hareketlerini düzenleyen sıvı olan su, vücut için çok hayati önem taşır. Turşu suyu, vücudun su ihtiyacını önemli oranda karşılayan içeceklerin başında gelir. Böbrek üstü bezlerini çalıştırarak vücuttaki sıvı oranını da dengeler. İçeriğinde yer alan zengin potasyum ve sodyum içeriği sayesinde vücudun su kaybını önler. İshal başta olmak üzere farklı nedenlerden su kaybı yaşayanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Turşu Suyu Alzheimer'e Önemli Faydalar Sağlar

Turşu suyu, içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde zihinsel becerilerin giderek azalması durumu olarak tanımlanan unutkanlığa tıbbi terimle demans'a önemli faydalar sağlar. Sinir sistemini güçlendirerek ilerleyen yaşlarda bilişsel yeteneklerin yıkımına kadar giden alzheimer'i tedavide de yardımcı olur. Yıkıcı etkilerinin azalmasında çok olumlu faydalar sağlar. Turşu suyu içine konulan sarımsak içeriğinde bulunan flavonidler maddesi alzheimer'i olan kişilere genellikle iyi gelir.

 

Turşu Suyu Mide Bulantısını Azaltır

Turşu suyu, vücutta bir sorunun belirtisi olup mide bölgesinde huzursuzluğa sebep olan kusmanın ilk aşaması kabul edilen mide bulantısını önemli oranda geçirir. Kusmayı da önler. Mide içeriğinin zorla, istemsiz bir şekilde ağızdan dışarıya boşaltılmasını engeller. Turşu suyu, sirkenin içeriğindeki asetik asit ile vücudun pH dengesini de sağlar.  

 

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: