SAĞLIK

 

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

 


 

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

 

Doğanın bir mucizesi olarak adlandırılan zeytinyağı, zeytin ağaçlarındaki zeytin tanelerinden elde edilen bitkisel yağ türleri içerisinde yer alır. Zeytinyağının faydaları, ham maddesi olan zeytinden gelir. Üretiminde ve yetişmesinde hiçbir kimyasalla maruz kalmadan fiziksel işlemler ile müdahale edilen zeytinyağının insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Zeytinyağının; sindirimi sistemini düzenleme ve karaciğeri temizleme, sindirimi kolaylaştırma, metabolizmayı hızlandırma, kan basıncını düzenleme, stresi gidermede yardımcı olma, saç ve cildi besleme başta olmak üzere insan sağlığına çok önemli faydaları vardır. Zeytinyağının insan sağlığına olan mucizevi faydalarına şimdi hep birlikte bakalım.

 

Zeytinyağının Başlıca Faydaları Şunlardır:

Sindirim Sistemini Düzenler

Zeytinyağı, alınan besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesine, sindirim salgıları ile büyük moleküllerin nispeten daha küçük yapı taşlarına parçalanmasına ve bunların emilerek kan dolaşımına geçişi olan sindirim sistemine çok önemli faydalar sağlar. Zeytinyağı, yüksek oranda antioksidan içerir. Antioksidan seviyesinin fazla olması hem besinlerin sindirilmesini hem de atık gıdaların vücuttan oldukça kolay bir şekilde atılımını sağlar. Zeytinyağı, bağırsak hareketlerini de düzenleyerek bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Kabızlığı gidermede yardımcı olur. Günde ortalama bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı tüketmek sindirimi oldukça kolaylaştıracaktır.

 

Karaciğeri Temizler

Karaciğer, tüketilen yiyecekleri vücudun kullanabileceği besin maddelerine çevirir. Ayrıca vücudu temizlemek ile görevlidir. Zeytinyağı, içeriğindeki bileşenler sayesinde karaciğerin fonksiyonunun artmasına oldukça yardımcı olur. Zeytinyağı, tüm vücudu temizleme gibi çok önemli bir görevi yerine getiren karaciğeri temizler. Böylece vücudumuzu toksinlerden arındırmış olur.

 

Metabolizmayı Hızlandırır

Zeytinyağı, canlı olan organizmada ya da canlı gözelerde devinimi, enerjiyi sağlamak için oluşan yaşambilimsel ve kimyasal değişimlerin tümü anlamına gelen metabolizmayı da hızlandırır. Metabolik hız, yenilen besinlerin vücut tarafından enerjiye dönüştürme kapasitesini gösteren çok önemli bir göstergedir. Zeytinyağı, vücudun metabolik hızının artmasını sağladığı için besinlerin dönüşümünü hızlandırıp vücutta yağ olarak depolanmasının da önüne geçer. Metabolizmanın hızlı çalışması neticesinde kilo vermek kolaylaşır. Böylece obezite, kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon başta olmak üzere önemli birçok önemli sağlık sorununun önüne geçilmiş olur.

 

Kan Basıncını Düzenler

Zeytinyağı, kan basıncını düzenleyerek tansiyonun düşmesine de yardımcı olur. Kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi durum olan hipertansiyon üzerinde çok olumlu önemli faydalar sağlayabilir.

 

Stresi Azaltır

Zeytinyağı, içeriğindeki yüksek miktardaki polifenoller ve antioksidanlar sayesinde kişinin algıladığı herhangi bir tehdit ile fiziksel ve duygusal anlamda başa çıkamaması nedeni ile oluşan ve günlük hayatını genellikle olumsuz etkileyen gerilimli bir süreç olan stresi azaltmada da yardımcı olur. Vücudun enerji ihtiyacını çok önemli oranda karşılar. Zeytinyağı bu özelliği ile yorgunluğu gidermede de yardımcı olur. Vücudu zinde tutar, vücuda her zaman canlılık katar.

Kemikleri Güçlendirir, Kemik Erimesinin Önüne Geçer

Zeytinyağı, kemik sağlığı denildiği zaman kişinin aklına gelen ilk mineral olan, kemiklerin yapı taşını oluşturan kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Zeytinyağı, bu özelliği ile kemiklerin güçlenmesine oldukça önemli oranda katkı sağlar. Zamanla kemik kalitesinin ve yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kırık oluşumlarına sebep olan bir hastalık olan ve daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi diğer ismiyle osteoporozu önlemede de çok önemli faydalar sağlar.

Saçların Parlak Olmasını Sağlar

Zeytinyağı, saç bakımının en doğal elementleri arasında yer alır. Zeytinyağının içeriğindeki zengin antioksidanlar, A ve E vitamini saçların kökten uca beslenmesine oldukça yardımcı olur. Saçların yumuşamasını, parlamasını ve daha sağlıklı uzamasını da sağlar. Zeytinyağı, saç derisine çok önemli faydalar sağlayan doğal içeriklerin başında gelir. Saç derisindeki kan dolaşımını iyice hızlandırarak saç derisini besler. Saçların uzamasına yardımcı olur, saçlardaki kırıkları önemli oranda onarır. Saç tellerindeki nem oranını dengeleyerek saçların güçlü bir şekilde uzamasına da yardımcı olur. Saçtaki dökülme, kepeklenme gibi sorunları ortadan kaldırmada çok önemli faydalar sağlar.

Cildi Besler, Gençleştirir

Zeytinyağı, E vitamini bakımından da oldukça zengin bileşenler içerir. E vitamini; ciltte var olan kırışıklığı azaltıp cildi sıklaştırır. Cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye destek olup ciltteki nemi de korur. Zeytinyağı, bu özelliği sayesinde ciltte oluşan sarkma, lekelenme, iltihaplanma gibi durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Düzenli tüketilmesi durumunda ciltteki yaşlılığı geciktirir. Cildi güzelleştirir, cildin pürüzsüz kalmasını sağlar. Kıl köklerinin ve deri altında yağ üreten bezlerin tıkanması ile sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt problemi olan akne tedavisine de yardımcı olur.

 

Yaşlanmayı Geciktirir

Zeytinyağının içeriğindeki zengin antioksidanlar, A ve E vitamini vücudun yaşlanma hızını azaltmada önemli oranda yardımcı olur. Hücrelerdeki hasar, hücre onarımından çok daha hızlı geliştiğinde yaşlanma baş gösterir. Zeytinyağı, bu hücreleri besleyerek yaşlılığı da geciktirir. Hücre duvarının yenilenmesini hızlandırması ile vücut direncinin artmasını sağlar. Yaşlılığın en önemli belirtileri arasında yer alan cilt kırışıklıklarını giderip doğal, parlak ve oldukça sık olan ciltlere sahip olmamıza yardımcı olur.

 

Kalp-Damar Hastalıklarını Önlemede Yardımcı Olur

Zeytinyağının içindeki zengin antioksidanlar kötü kolesterol olarak bilinen LDL üzerinde çok olumlu etkiler oluşturur. Kötü olan kolesterolü düşürürken iyi kolesterol olan HDL'de herhangi bir olumsuz etki oluşturmaz. Zeytinyağı, bu özellikleri ile kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde kalp krizi riskini ertelemede de çok önemli faydalar sağlar. Zeytinyağının en çok yetiştirildiği ve tüketildiği yer olan Akdeniz havzası kalp ve damar hastalıklarında ölüm oranı en düşük olan yerdir. Bu da zeytinyağının kalp sağlığı üzerindeki önemini açıkça ortaya koymaktadır.

 

Hücre Duvarlarını Güçlendirir

Hücre duvarı; hücreye şekil verip hücrenin dayanıklılığını sağlamada oldukça yardımcı olur. Hücrelere bir nevi koruma kalkanı görevi görerek hücreleri çeşitli etkilerden korumaya da yardımcı olur. Zeytinyağı, aynı zamanda daha güçlü hücre duvarlarının oluşturulmasına yardımcı olan polifenoller içerir. Böylece hücre duvarlarının güçlenmesini sağlamada çok önemli faydalar sağlar.

Kanser Riskini Azaltır

Zeytinyağı, içeriğindeki bileşenler sayesinde vücudun kanser riskini azaltmada oldukça yardımcı olur. Kalın bağırsak ve meme kanserini önlemede çok önemli faydalar sağlar. Zeytinyağının bileşeninde yer alan oleuropein adlı madde sayesinde hücreler çabucak yenilenir. Fenolik antioksidan bakımından da zengin olan zeytinyağı kanser riskini de azaltmada yardımcı olur.

Diyabeti Önlemede Yardımcı Olur

Zeytinyağı, kan dolaşım sisteminde yüksek düzeyde glikoz (şeker) yapılanması ile görülen kronik bir hastalık olan diyabeti önlemede de çok önemli faydalar sağlar. Kan şekeri seviyesini önemli oranda düşürür. Zeytinyağı, diyabet sorunu olan kişiler için pankreas tarafından salgılanan ve kandaki glikoz seviyelerini düzenleyen bir hormon olan bir nevi insülin görevi gibi çok önemli bir görev görür.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

LDL, kolesterol, kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini arttıran kötü kolesterol türüdür. Kanda LDL yani kötü kolesterolün yüksek olması hasta için çok önemli bir risk faktörü oluşturur. Zeytinyağı özellikle de sızma zeytinyağı, yüksek antioksidan içeriği sayesinde kötü kolesterolü düşürmede oldukça önemli faydalar sağlar. İyi kolesterol olarak da adlandırılan HDL'yi de artırır. Zeytinyağı, tekli doymamış yağlar bakımından zengin olduğu için kandaki kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

 

Enflamasyonu Önler

Enflamasyon, yangı diğer ismi ile iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı-cansız dışsal etkene veya doku hasarına verdiği hücresel, sıvısal ve damarsal yanıta verilen isimdir. Zeytinyağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip fenoller açısından da oldukça zengindir. Düzenli zeytinyağı tüketmek, bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olup iltihabi durumun hafif seyretmesine sebep olur.

 

Safra Taşlarını Önlemede Yardımcı Olur

Safra taşları, safra kesesi veya safra kanalları içerisinde kolesterol ve kalsiyum tuzlarından oluşan oldukça sert kristal yapıdaki kitlelerdir. Safra kesesi taşları, safra yollarında tıkanıklığa, vücutta ciddi ağrılara ve kanal iltihaplanmasına sebep olabilir. Zeytinyağının düzenli tüketilmesi, böbrek ya da safra taşlarının oluşmasını da önler. Zeytinyağının içerisinde yer alan bileşenler, safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine de oldukça yardımcı olur. Safra kesesi tıkanıklığında ve safra taşlarının oluşumunu önlemede çok önemli faydalar sağlar.

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: