Sağlıklı Yaşam İle İlgili Bilgiler > Sigaranın Zararları, Sigarayı Bırakma Yolları, Yöntemleri

HANGİ TİP SİGARA TİRYAKİSİSİNİZ (SİGARANIN ZARARLARI, SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI, YÖNTEMLERİ)

 

Hangi tip bir sigara tiryakisi olduğunuzu bulalım. Sigara içmeye neden olan 6 önemli faktör vardır. Bunlar: STİMULASYON, EL ALIŞKANLIĞI, RAHATLATICI ETKİ, DESTEK, ŞİDDETLİ İSTEK ve ALIŞKANLIK'tır. Sizin sigara içmenizi bunlardan biri ya da birkaçı neden olabilir.

 

Sigara içmenizde ana faktör neyse onun üzerinde daha çok uğraşmanız gerekecektir.

 

1 Stimulasyon

 

Sigara içiyorsunuz çünkü sigara sizi canlandırıp hareketlendiriyor. Yorulduğunuzda sizi kendinize getiriyor. Sigarayı bırakma sürecine girdiğinizde sabahları yürüyüşe çıkmak ve canınız her sigara içmek istediğinde yapacağınız bir kaç beden hareketi size yardımcı olacaktır.

 

 

2 El Alışkanlığı

 

Sigara içmeyi bir tören haline getirip sigarayı elinizde tutmayı, kibritleri havalı hareketlerle söndürmeyi, ve sözünü ettiğiniz konunun önemini sigaranızı sallayarak vurgulamayı seviyorsunuz.

 

Ellerinizi meşgul edecek başka nesneler bulun. Oynamak için elinizde sigara yerine bozuk para, kalem gibi nesneler tutun.

 

 

3 Rahatlatıcı Etki

 

Sigar içmek size gerçekten zevk veriyor, sigara içerken kendinizi iyi hissediyorsunuz. Bu konuda yapılabilecek en olumlu şey, bu alışkanlığın size verdiği zararları düşünerek, daha faydalı, en azından zararsız zevkler edinmeye çalışmaktır.

 

 

4 Destek (Ya Da Negatif Duygulardan Kurtulma)

 

Sigarayı, sinirlendiğinizde ya da kendinizi kötü hissettiğinizde yakıyorsanız, sigarayı sakinleştirici olarak kullanıyorsunuz demektir.

 

Sigaranın problemlerin çözümüne hiç bir aktif etkisi olmadığını kendinize kanıtlamalısınız. Bir sorunla karşılaştığınızda (bilgi yelpazesi.net) hemen bir sigara yakmak yerine derin bir nefes alın ve konuyu yakın bir arkadaşınızla tartışın.

 

Eğer bir kaç stresli anınızı sigarasız atlatmayı başarırsanız, sorunların sigara olmadan da çözülebildiğini göreceksiniz.

 

 

5 Şiddetli İstek

 

Kendinizi psikolojik yada fizyolojik olarak sigaraya bağımlı hissediyorsanız onu bırakmak gerçekten zor olacaktır. Sigaranızı söndürdüğünüz anda bir sonraki sigaranın hayalini kuruyorsanız ona bağımlısınız demektir.

 

Sigarayı bırakmanın hayalini kurun. Herkese sigarayı bıraktığınızı söyleyin ve masanıza sigara içmediğinizi belirten yazılar koyun.

 

Sigara içmeyi bir kez bıraktığınızda, yeniden başlamanız güçtür. Çünkü her sigara içmek istediğinizde onu bırakmanın ne denli zor olduğunu ve bu güçlüğü yeniden yaşamak istemeyeceksiniz.

 

 

6 Alışkanlık

 

Ne yaptığının farkında olmadan sigara içenlerdensiniz bu alışkanlıktan kurtulmanız kolay olacaktır. Sigarayı birden değil azaltarak bırakmak sizin için daha uygun olacaktır.

 

Öncelikle sigara yaktığınızda ne yaptığınızın farkına varın ve kendinize şu soruyu sorun: "Bu sigarayı içmeyi gerçekten istiyor muyum?" Bu soruya ne kadar çok "hayır" yanıtı verdiğinizi görünce şaşıracaksınız. Sigara içme alışkanlıklarınızı değiştirerek de bu işi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin sigara paketlerinizi elinizin altından kaldırıp zor ulaşılabilecek yerlere koyun ve çakmak yerine zor yanan kalitesiz kibritleri kullanın.

 

“SİGARANIN ZARARLARI, SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI
" SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
SAĞLIKLI YAŞAM İLE İLGİLİ BİLGİLER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: