Sağlıklı Yaşam İle İlgili Bilgiler > Sigaranın Zararları, Sigarayı Bırakma Yolları, Yöntemleri

NEDEN SİGARA İÇERİZ (SİGARANIN ZARARLARI, SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI, YÖNTEMLERİ)

 

Birçoğumuzun bildiği gibi, sigarayı bırakmak kişinin sigaranın içinde bulunan ve kimyasal bir madde olan nikotin tiryakisi olması nedeniyle zordur. Nikotin tiryakiliği kişinin sigarayı bıraktıktan sonra sinirli olmasına yol açar. Sigarayı bırakmanın zorlukları bununla da kalmaz.

 

Diğer bir sorun da sigara içerken yapmaya alışık olduğumuz diğer şeylerin ve sigara içerken duyduğumuz duyguların birbiriyle iç içe bağlantılı olmasıdır.

 

Örneğin yemekten sonra, kahve içerken, rakı içerken veya telefonda konuşurken bir sigara yakmaya kendinizi alıştırdıysanız bu saydığımız şeyleri sigarasız yapamamaya da alıştınız demektir. Duygular için de durum böyledir. Bazı kişiler sigarayı mutlu oldukları zaman keyif için içerler. Bazı insanlar ise sigarayı dertli oldukları zaman kendilerini teselli etmek amacıyla içerler. Öfkelenen, endişelenen, stres altında olan, yorgun olan, canı sıkılan hatta dinlenmekte olan bazı kişilerin sigaraya sarıldıkları görülür.

 

Sigaranızı yakarken o anda ne yapmakta olduğunuza veya hangi duyguların etkisi altında olduğunuza dikkat ediniz. Bu o anda bir sigara içmek isteminin arkasındaki gerçekleri gösterecektir. Bu gerçeklere "kışkırtıcılar" diyoruz. Sizi sigara içmeye kışkırtan alışkanlığın veya duygunun ne olduğunu bilirseniz bununla başka türlü başa çıkmanın çarelerini arayabilirsiniz.

 

Kahve veya çay içmek sizi sigara içmeye itiyorsa çay veya kahve yerine meyve suyu veya su içmeyi deneyin. Bu tabii bundan sonra hiç kahve veya içki içmeyin demek değildir. Önce kahve ve içkiyle birlikte sigara içme alışkanlığını kesmek gerekir.

 

Stres altında olduğunuz zaman bir sigara yakmak yerine bir arkadaşınıza telefon edin, yürüyüş yapın veya bir kaç kez derin derin nefes alın.

 

Yeni yeni bir şeyler yapmayı düşünerek daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye çalışın.

 

“SİGARANIN ZARARLARI, SİGARAYI BIRAKMA YOLLARI
" SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
SAĞLIKLI YAŞAM İLE İLGİLİ BİLGİLER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: